Benzin İstasyonu Gelir Hesabı

14

Bir benzin istasyonu yatırımı  uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Benzin istasyonu gelir hesabı da oldukça karmaşık bir hesap denilebilir. Biz bunu sizlere anlatmak için epey sadeleştireceğiz. Akaryakıt istasyonu açarken veya bayilik verirken, saha teşkilatı tarafından bir İstasyon açma teklif formu hazırlanır.

Bununla beraber Akaryakıt İstasyonu işletmesi de ayrı bir meşaket gerektirir. Akaryakıt istasyonu işletmesinin karlı mı yoksa karsız mı olduğu sürekli tartışılmaktadır. Akaryakıt istasyonunda ki yaklaşık karın ne olduğu ve benzin istasyonu gelir hesabı hususunda bilgi vermek istiyoruz. Aşağıdaki tabloda istasyon sahibinin veya kendi mülkü olması durumundaki çalışması yapılmıştır.

Benzin istasyonu Gelir Hesabı Tablosu

Örnek olarak ele aldığımız benzin istasyonu, günlük

 • 4000 litre benzin
 • 8000 litre mazot/dizel
 • 12000 litre LPG
 • 1500 Lira market satışı

yapıyor olsun. Bu durumda günlük akaryakıt satış fiyatlarını, güncel kar marjlarına göre benzin istasyonu gelir hesabıı nasıl oluşuyor inceleyelim:

benzin istasyonu gelir hesabı

Birinci sırada, litre fiyatı 4,48 TL olan benzin yer alıyor. Günlük 4.000 litre satarak, %4 net kar ile yıllık 261.632 TL gelir getiriyor.

İkinci sırada, litre fiyatı 3,82 TL olan dizel yer alıyor. Günlük 8.000 litre satarak, %4 net kar ile yıllık 446.176 TL gelir getiriyor.

Üçüncü sırada, litre fiyatı 2,20 TL olan LPG yer alıyor. Günlük 12.000 litre satarak, %6 net kar ile yıllık 578.160 TL gelir getiriyor.

Dördüncü sırada market gelirleri yer alıyor. Günlük 1.500 TL’lik ürün satarak, %15 net kar ile yıllık 82. TL gelir getiriyor.

Toplamda benzin istasyonunun bir yıllık net karı 1.368.093 TL

Bulunduğu yere, ruhsat bedellerine, rekabet koşullarına veya konuma ve de bölgeye göre değişebilmek koşuluyla bir kapitalizasyon oranı tespit edilmektedir. Bu orana göre de akaryakıt istasyonunun ‘gelir yöntemine göre değeri’ önerilmektedir.

Bu yöntem dışında, emsal yöntemi, maliyet yöntemi ve litre başı değer gibi başka yöntemler ile değer tespit edilebilir.

Değerleme hangi amaçla yapılıyorsa (teminata yönelik değerleme, adil piyasa değeri veya likidasyon değeri gibi birçok değer tanımı ve yaklaşımı bulunmaktadır) o şekilde yöntemlerin ağırlıkları belirlenebilir.

14 YORUMLAR

 1. celal bey verdiğiniz bilgiler aydınlatıcı oldu ben de istasyon kiralamak istiyorum görüşmeler esnasında danışmanlık hizmeti istiyorum sizden saygılar

 2. celel bey benzin istasyonunun kar/zrar ve mliyet tablosunu gönderebilirmisiniz birde istasyonların vermiş olduğu ıntıfa ve kar paylarından tablolara bakarak nasıl değerlendirebiliriz
  benzin istasyonumuz var 6000 lt ortlama satışı var bunu satmak istiyoruz ilgilenirmisiniz

  • Kubilay Bey merhaba. Çalışan istasyon için, muhasebe kayıtlarına bakarak danışmanlarımız değerleme sırasında işlem yapıyorlar. Satış ile ilgili biz ilgilenmiyoruz ancak danışmanlarımız belki kendi çevrelerinde duyurabilir. Ben e-postanızı iletiyorum.

 3. Merhabalar ben istasyon kiralamak istiyorum günlük 6 bin lt satış olduğunu öne görüyorlar benim bunlar net kârım ne olabilir bilgi verirmisiniz ?

  • Burak Bey merhaba. 6000 lt günlük satış esasında düşük bir satış miktarı. Ancak karlılık ayrı bir nokta tabi. Başta kazanabilmek için, ya da en azından zarara uğramadığınızı anlamanız için satış bedeli öğrenmek lazım.

 4. Celal bey merhaba benZinlik kiralamak istiyorum görüştüğüm bir benzinlik var ama prosedürler ve kar oranı hesabı biraz karişik birde kiralamada hangi prosedürleri takip etmemiz lazım ki ilerde sıkıntı yaşamayalim bu konuda bana yardimci olursanız sevinirim kolay gelsin

 5. iyi gunler celal bey ben akaryakıt istosyon acmak ıstıyorum hesap kıtap ogrenmek ıstıyorum bana yardımcı olurmusunuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here